Overslaan en naar de inhoud gaan

Is elektrocutie het ei van Columbus tegen Jakobskruiskruid?

Gepubliceerd: 17 april 2026

De provincie Groningen gaat deze zomer experimenteren met elektrocutie om het oprukkende Jakobskruiskruid aan te pakken. Met de proef wil de provincie een effectievere oplossing vinden om de giftige plant te bestrijden.

Gedeputeerde Leo Wenneger noemt de aanpak van het Jacobskruiskruid noodzakelijk. Het besluit maakt deel uit van een breder plan van aanpak. Daarin staat hoe Groningen de komende jaren wil omgaan met de plant, die op verschillende plekken in onze provincie voor spanningen zorgt onder boeren en paardenhouders.

Giftig voor paarden en koeien

Jakobskruiskruid is de laatste jaren onderwerp van discussie. De plant, herkenbaar aan de felgele bloemen, is giftig voor vee zoals paarden en koeien. Vooral wanneer het in hooi of kuilvoer terechtkomt, kan het gevaarlijk zijn: dieren herkennen het dan niet meer en kunnen het ongemerkt binnenkrijgen. De giftige stoffen tasten de lever aan en kunnen op termijn zelfs dodelijk zijn.

‘We zitten vlak voor de bloeitermijn van Jakobskruiskruid, dat zo rond de tweede helft van juni zal oprukken’, zegt gedeputeerde Leo Wenneger (BBB). ‘We willen graag een structurele oplossing om de overlast te beperken. De proef moet duidelijk maken of elektrocutie van de plant werkt.’

Maaien niet langer genoeg

Boeren maken zich zorgen over de plant. LTO-bestuurder Henk Hulshoff trok twee jaar geleden aan de bel. Met resultaat, want de provincie wil kijken of deze plant lokaal uitgeroeid kan worden. Tot op heden wordt er vooral gemaaid om de plant te verwijderen, maar voor de provincie is dat niet genoeg.

Een proef met elektrocutie moet laten zien of deze methode werkt. Daarbij wordt de plant met een elektrische stroom behandeld, waardoor deze tot in de wortel afsterft. Volgens de provincie kan deze methode op termijn een duurzamer alternatief zijn voor intensief maaien of chemische bestrijding.

Naast bestrijding ook voorlichting

Naast bestrijding wil de provincie ook inzetten op betere voorlichting. Boeren en inwoners krijgen meer informatie over hoe ze Jakobskruiskruid kunnen herkennen en wat ze zelf kunnen doen om verspreiding tegen te gaan.

De provincie trekt 25.000 euro uit voor de proef.

Bekijk het bericht op de website van RTV Noord: https://www.rtvnoord.nl/politiek/1397098/is-elektrocutie-het-ei-van-columbus-tegen-jakobskruiskruid